RUSKA BANIA

sauna

Doskonałą formą relaksu i sposobem na pozbycie się toksyn jest tradycyjna rosyjska sauna zwana RUSKĄ BANIĄ.
Bania z zewnątrz przypomina drewniany domek.

Zimowe otoczenie zapewnia największy urok kąpieli w ruskiej bani. Bania w Rosji była formą spędzania czasu z przyjaciółmi i miejscem higienicznym. Tutaj niegdyś odbywały się porody. Na pobyt w bani trzeba zarezerwować sporo czasu.

Są tu stół i ławy do siedzenia lub leżenia – koniecznie wykonane z drewna. Tutaj oczekuje się, aż kamienie w bani odpowiednio się nagrzeją, a temperatura będzie odpowiednio wysoka. W międzyczasie pije się gorące ziołowe herbaty z miodem lub innymi dodatkami. Zioła oczyszczają organizm z toksyn, a także przyspieszają pocenie się. Herbaty można parzyć w tradycyjnym samowarze – otrzymują wtedy charakterystyczny dymny posmak.

Jeśli bania jest gotowa można rozpocząć kąpiel. W czasie kąpieli rozgrzane ciało chłosta się wiernitkami, czyli witkami brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi. W bani siedzi się tak długo, aż pojawią się myśli o tym, aby wyjść i schłodzić ciało.

Samą banię można porównać do łaźni parowej. Panuje tutaj niższa wilgotność powietrza niż w łaźni tureckiej, ale temperatura może być dużo wyższa. Sercem ruskiej bani jest prawdziwy piec, opalany drewnem, w którym nagrzewa się kamienie. Pobyt w ruskiej bani zaczyna się od napalenia w piecu, a właściwą kąpiel w bani można rozpocząć wtedy, gdy kamienie są już nagrzane. Kiedy kamienie rozgrzeją się do czerwoności, polewa się je wodą obficie i często, dzięki czemu w bani panuje wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza.

 

Ruska bania to prawdziwy rytuał, nadzwyczajny relaks i wspaniałe przeżycie, ale jednocześnie duży wysiłek dla organizmu. Dlatego po wyjściu z kąpieli trzeba odpocząć wygodnie zasiadając na drewnianej ławie piedbannika. W bani poprzez intensywne pocenie się traci się dużo płynów, więc należy je uzupełniać. W takcie odpoczynku znowu pije się ziołowe herbaty. Po odpoczynku można ponownie wejść do bani.

Korzystanie z bani ma dobroczynny wpływ na organizm. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje ciało i wzmacnia odporność. Ma również korzystny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy. Ciepło i pobudzenie mikrokrążenia w skórze powoduje intensywne pocenie się, a zatem sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii i toksyn. Wiernitki wzmacniają pobudzenie krążenia, przez co pobyt w bani jest bardziej efektywny. Bania relaksuje, przynosi ulgę po ciężkim dniu, pozwala na szybkie zregenerowanie sił. Polecana jest po wysiłku fizycznym, również po treningu sportowym. Relaks w bani likwiduje napięcie nerwowe i bezsenność. Bania polecana jest osobom ze skłonnością do częstych przeziębień, osobom z bólami mięśni, stawów, z niektórymi chorobami skóry np. alergiami. Przyda się również narażonym na nadmierny stres, zabieganym i nadmiernie obciążonym obowiązkami. Bania stanowi doskonały element regeneracji po wysiłku i treningu sportowym. Nie poleca się korzystać z bani osobom cierpiącym na choroby układu krążenia (nadciśnienie, choroba wieńcowa), mającym kruche, skłonne do pękania naczynka krwionośne, przy stanach zapalnych skóry, chorobach przewlekłych (cukrzyca, padaczka, nowotwory).

Ale jeśli zdarzy się Wam do mnie przyjechać to korzystajcie z niej do woli, bo to niecodzienne przeżycie.